nawóz na bazie aminokwasów

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawożenie w okresie kwitnienia

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na profesjonalne wykorzystanie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Zwykle sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się też pod szczególną uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem często pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym należytym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.